TOP 50 BEST EMPLOYERS to work for in 2025

The best employers are looking for the best candidates!

Erste Bank Erste Bank
Erste Bank

Erste Bank

4.09

404 reviews

Munkavállalói részvények és extra szabadság - interjú Mihók Krisztinával, az Erste Bank HR-vezetőjével

2025. 03. 10.

Lojalitást növelő munkavállalói részvényprogram, a banknál eltöltött idő mérföldköveihez kötött akár négy hétig terjedő extra fizetett alkotói szabadság, és fele-fele iroda és home office munkavégzés vagy távmunka – többek között ezek az Erste Bank lépései a munkavállalók elkötelezettségének növelése, sikeres megtartásuk érdekében. Mihók Krisztinát, a pénzintézet HR vezetőjét kérdeztük a részletekről.

Májusban jelentette be az Erste Bank, hogy munkavállalói részvényprogramot indít itt Magyarországon is. Mi ennek a lényege, és - természetesen elsősorban HR-szempontból - mi a céljuk vele?

Az Erste Csoport arról döntött, hogy minden olyan munkavállalója – beleértve a leányvállalatokat is –, aki 2021 végén munkaviszonyban állt és legalább 6 hónapnyi aktív jogviszonya volt tavaly, idén szeptemberben 350 euró értékben Erste-részvényeket kap. Azaz minden jogosult kollégánk immár társtulajdonos lesz. Ezzel köszöni meg a bank a kollégáknak, hogy ők is részt vettek a sikerekben. Ezen kívül kollégáink saját megtakarításaikból is vásárolhatnak Erste-részvényeket, amely mellé további extra részvényjuttatás jár. Ez a csomag Magyarországon a bank széleskörű juttatási programját, az Erste Veledet egészíti ki. 

Azzal számolunk, hogy a következő időszakban is éles marad a verseny a munkavállalókért, ezért egyre szélesebb palettán gondolkozunk, ami a jelenlegi és leendő kollégáink motiválását és az elkötelezettségük növelését illeti. Meg vagyok győződve arról, hogy a munkavállalók bevonzásában és megtartásában pedig egyre nagyobb szerepe lesz annak, hogy milyen a vállalati kultúránk, hogyan telik egy napunk a munkahelyünkön, így például a rugalmas munkavégzés lehetőségének vagy éppen az olyan juttatásoknak is, mint a munkavállalói részvények vagy a munkavállalók jóllétét segítő juttatásoknak, például az egészségbiztosításnak vagy az extra fizetett szabadságoknak.

Szinte szektortól függetlenül óriási a harc a munkavállalókért, ráadásul az egyes generációk teljesen eltérő igényekkel jelentkeznek, ami nem könnyíti meg a HR-esek dolgát. Az Ersténél milyen juttatások, lehetőségek váltak be? 

Valóban éles a verseny, éppen ezért a megtartásra igyekszünk fókuszálni. Nem csak lózung, hogy ma már a megtartás lett az új toborzás: a munkáltatóknak a tehetséges, fiatal munkatársak megnyerése mellett a meglévő kollégák bizalmát és lojalitását is meg kell tudni tartani. Ezért indítottuk el 2019-ben az Erste Care lojalitási programot, ami egy rugalmas, több elemében is szabadon variálható, a kollégáink jóllétét támogató program, amely a kollégák számára két év munkaviszony után érhető el. 

A elmúlt két évben jelentősen – a rendszeresen készített saját belső felméréseink szerint közel 10 százalékkal - nőtt a munkavállalók körében a munka-magánélet egyensúlyának fontossága. Az anyagi természetű juttatásokat követően a rugalmasság, az extra szabadidő és az otthoni munkavégzés lehetősége bírnak jelentőséggel a kollégák körében. Éppen ezért a program egyik eleme a szabadidő, amely egyrészről jelent rendszeres évi egy vagy két nap plusz szabadságot. Másrészt azonban van fizetett alkotói szabadság is, amely a mérföldkövek, vagyis a banknál eltöltött évek előrehaladtával nő: ezek elérésekor először egy, majd utána két, végül pedig 4 hét extra szabadság jár a „jubileumi években”.

Ezen felül a program keretén belül elérhető a kollégák számára a saját fejlődésükre fordítható támogatás is, így mindenki lehetőséget kap arra, hogy képezze magát. És itt nem csak szakmai képzésekről van szó, hanem bármilyen más egyéni fejlesztésről is, a lehetőségünk van akár valamely hobbiban jobban elmerülni és azon a területen fejleszteni magunkat, a kosárfonástól a főzésig. Fontosnak tartjuk, hogy kollégáink a magánéletben is ki tudjanak teljesedni, ugyanis ez segíti őket abban, hogy ezt a munkájukban is meg tudják tenni.  A másik fontos elem az egészségbiztosítás, illetve később annak kiterjesztése a munkavállaló családjára is, vagyis egyfajta segítség, hogy kevesebb problémával kelljen megküzdeni a mindennapokban

Mindezekkel az intézkedésekkel szeretnénk elismerni a munkavállalók teljesítményét, és egyben hangsúlyozni, hogy értékeink középpontjában a törődés áll, a cégre közösségként tekintünk, ahol mindenki figyelmet kap a munkán túl is. 

A távmunka vagy teljes otthoni munkavégzés is elvárás, ezt hogyan oldják meg? 

Sokan a pandémia idején, a kényszerű home office-ban tapasztalták meg először ennek a munkavégzési formának az előnyeit, amely szükségletből lehetőséggé vált. Egyre többen szeretnének, legalább részben otthonról dolgozni a központi területeinken, melynek manapság már technikai akadályai sincsenek. 

Hogy mennyire fontossá vált az otthoni munkavégzés lehetősége, azt jól mutatja egy nemrégiben készített felmérésünk is, amelyből kiderül, hogy az alapbér után – ami értelemszerűen a legfontosabb juttatás – a központi területen dolgozó, home office-ra is lehetőséget adó munkakörökben ma már a második-harmadik helyen lényegében egyforma súllyal szerepel az otthoni munkavégzés lehetősége, mint a különféle bónuszok és egyéb anyagi ösztönzők.

A változó igényekre reagálva az Erste is rugalmasabb működésre állt át. A bank 2021 szeptemberétől – a pandémia alatt kialakult gyakorlatot alapul véve – bevezette az új, „new ways of working” modellt, amely azt jelenti, hogy a korábbiaknál magasabb szintre emelte az otthoni munkavégzés arányát azokban a munkakörökben, ahol ez lehetséges. 

A dolgozóknak havi átlagban mindössze munkaidejük 50 százalékát kell az irodában tölteni. A rugalmas munkaidő-beosztás lehetőségével élő kollégák az érintett munkakörökben reggel 7 és este 8 óra között szabadon rendelkeznek az idejükkel. A munka-magánélet egyensúlyának megőrzése érdekében azonban megbeszéléseket továbbra is csak reggel 8 és este 5 óra közé lehet szervezni.

A bank tavaly szeptembertől bevezette a távmunka lehetőségét is azoknak, akik a munkaidejük nagyobb részét nem az irodában szeretnék vagy tudják eltölteni. 

A teljes otthoni munkavégzés bevezetése óta már az érintett munkatársak több mint 5 százaléka élt a lehetőséggel. Elsősorban az informatika, a contact center és az operáció területen dolgozók számára vonzó ez az alternatíva, az igénylések 70 százaléka érkezett ezekről a területekről. Az IT-területen dolgozó kollégák 17 százaléka választotta ezt a megoldást, de van olyan operációs terület, ahol a kollégák 20 százaléka  teljesen otthonról dolgozik.

Munkavállalói részvények és extra szabadság - interjú Mihók Krisztinával, az Erste Bank HR-vezetőjével- HR Portál